Uppdaterad 080206

 

Här vill vi gratulera våra valpköpare till deras fina resultat med sina hundar

 

År 2007

 

VI GRATULERAR BRUNOS SON
till utställningsdebuten
 

Andebu NKK 071202
Domare: Per Iversen, Norge

Max
Kephles Must Be Magic

HP, 1 Bhkl, BIR, BIG-1 valp

 


 

Umeå SSRK 071125
Domare: Marjo Jaakkola, Finland

Smilla
Seamountain´s Lovely Lina
1:4 ökl m.CK

Tintin
SVCH Seamountain´s Finest Fargues
1 ökl

 


 

Östersund SSRK 071117
Domare: Bjarne Sörensen, Norge

Smilla
Seamountain´s Lovely Lina
1 ökl

 


 

Östersund BHK 071111
Domare: Åsa Häggström

Alfons
LPI
Seamountain´s Finest Fontenille
1 lydnadsklass II - 176,5p och klassvinnare

 


 

Östersund 071011
Domare: Ulla Henriksson

Seamountain´s Order Of St Natanael
1 juniorklass

 


 

Strömsund BHK 071020
Domare:

Mimmi
LPI
Seamountain´s Marvelous Mimmi
1 lydnadsklass I - LPI

 


 

Sundsvall SKK 071007
Domare: Vidar Grundetjern, Norge

Seamountain´s Hopeful Hobbe
1 ökl

SVCH Seamountain´s Finest Fargues
1:5 ökl (av 25 st

Doris
Seamountain´s Inviting Inishowen

1 ökl

Seamountain´s Lovely Lina
1 ökl

Åsele BHK 071007
Domare: Owe Burström

Mimmi
Seamountain´s Marvelous Mimmi
1 lydnadsklass I - 181 poäng o en tredjeplats

 


 

ETT STORT GRATTIS TILL

Manne
SU(u)CH FINUCH Solstrimmans Ztargleam
Uppfödare & ägare: Katrina & Leif Bäckström, Solstrimmans kennel i Kalix.

Kalix GRK 070930
Domare: Gunilla Berglund

GRK/Norrbotten anordnade KM och Manne kom på 2:a plats av 29 startande.

 


 

Karlsson
Seamountain´s Order of St Benedict

Sundsvall 070930
Domare: Bengt Olsson

1 ökl - Viltspår

 

Sundsvall 070925
Domare: Bengt Olsson

Godkänd anlagsklass - Viltspår

 


 

Vilhelmina BHK 070916

Seamountain´s Marvelous Mimmi
1:a pris i lydnadsklass I - 2 plats

 


 

Storuman BHK 070915

Seamountain´s Marvelous Mimmi
2:a pris i lydnadsklass I

 


 

Strömsund BHK 070902

Seamountain´s Marvelous Mimmi
2:a pris i lydnadsklass I

 


 

Östersund GRK 070901
Domare: Helena Wennmark

Seamountain´s Order of St Benedict
2 Bhkl-valp

SVCH Seamountain´s Graceful George
2 Mid Limit m.HP

SU(u)CH SVCH Seamountain´s Exciting Eric
2 Open m.HP, 3 Bhkl

SVCH Seamountain´s Finest Fargues
2 Maiden m.HP

Cecilia med Karlsson och Mia
GRATTIS till CECILIA med Karlsson och Mia till en tredjeplats m.HP i BRACE

Karlsson
Seamountain´s Order of St Benedict

Gibson
SVCH Seamountain´s Graceful George

 


 

Sundsvall 070901
Domare: Bengt Olsson

Seamountain´s Inviting Inishowen
Godkänd Anlagsklass - Viltspår

 


 

Ö-vik GRK 070826
Domare: Irene Ellström

Seamountain´s Marvelous Mimmi
5 Maiden

 


 

Njurunda 070819

LPI Seamountain´s Finest Fontenille
Godkänd Lägre klass spår

 


 

Wilhelmina 070812

Seamountain´s Marvelous Mimmi
2:a pris i lydnadsklass I

Åsele 070713

Seamountain´s Marvelous Mimmi
2:a pris i lydnadsklass I

Matfors 070812

Seamountain´s Lovely Lawrence
2:a pris i lydnadsklass I

 

 


 

Sundsvall GRK 070805
Domare: Helene Strömbom

Seamountain´s Order of St Benedict
1 Bhkl,
BIS II-valp

Seamountain´s Order Of St Ingrid
3 Puppy II

Seamountain´s Deligtful David
3 Maiden m.HP

Seamountain´s Keenness Kalle
Oplac. Maiden

SVCH Seamountain´s Graceful George
1 Mid Limit m.HP

SU(u)CH SVCH Seamountain´s Exciting Eric
1 Open m.HP, 2 Bhkl

SVCH Seamountain´s Finest Fargues
1 Maiden m.HP, 2 Btkl

SVCH Seamountain´s Hopeful Helga
2 Mid Limit

SPECIELLT GRATTIS TILL:


Cecilia med Karlsson
som vann Barn Med Hund och
Elin med Linus som kom på en delad 2:a plats.
 


Lina med Emil och Acke
som vann Brace och
Cecilia med Karlsson och Mia som kom på andra plats.

Karlsson
Seamountain´s Order of St Benedict

Gibson
SVCH Seamountain´s Graceful George


SVCH Seamountain´s Finest Fargues

 


 

Karlsson
Seamountain´s Order of St Benedict

Smilla
Seamountain´s Lovely Lina

Högbo Bruk SSRK 070722
Domare: Riita-Liisa Lehtonen, Finland

Seamountain´s Order of St Benedict
1 puppy II

Seamountain´s Lovely Lina
1:2 unghundsklass m.HP

 


 

Alfta SKK 070715
Domare: Jacqueline Schmit, Luxenburg

Gibson
SVCH Seamountain´s Graceful George

1:2 öppenklass m.CK, 5 Bhkl

Emil
SU(u)CH SVCH Seamountain´s Exciting Eric

1 championklass m.CK, 2 Bhkl

 


 

Rovaniemi FKK int. 070624
Domare: Denis Kuzelj, Slovenien


SU(u)CH FINUCH Solstrimmans Ztargleam
Ägare: Solstrimmans kennel, KALIX

2 Bhkl, R-CACIB

 


 

Vännäs SKK 070617
Domare: Lisbeth Liljeqvist


SVCH Seamountain´s Hopeful Helga

1 ökl

 


 

Piteå 070616
Domare: Ulf Viklund


Seamountain´s Inviting Inchmurrin

Godkänd anlagsklass - Viltspår
 

Skede GRK OS 070616
Domare: Gert-Olle Lindkvist


Seamountain´s Hopeful Haddock

5 Maiden
 

Korpikå GRK OS 070616
Domare: Marie Ullatti


SU(u)CH FINUCH Solstrimmans Ztargleam
Ägare: Solstrimmans kennel, KALIX

1 Open m.HP, 3 Bhkl

 


 

Ö-vik SSRK 070609
Domare: Erling Kjear Pedersen, Danmark

Härnösand SSRK 070610
Domare: Nina Karlsdotter


Seamountain´s Order Of St Benedict

1 Bhkl, BIM-valpklass I


Seamountain´s
Order Of St Benedict

1 puppy I

 


 

 Östersund SSRK 070520
Domare: Anne Liland, Norge


SVCH Seamountain´s Graceful George

1:4 öppenklass


SU(u)CH SVCH Seamountain´s
Exciting Eric

1 Bhkl, BIM

 


 

Ett stort Grattis till Ackebarnen

Piteå SKK 070519
Domare: Bo Skalin


SU(u)CH FINUCH Solstrimmans Ztargleam
Ägare: Solstrimmans kennel, KALIX

1 Bhkl, BIM


Solstrimmans Ztarglance

Ägare: Solstrimmans kennel & Anna-Sara Pihlberg, KALIX

CERT, BIR, BIG-1 och BIS-3

 


 

Skellefteå SSRK 070506
Domare: Anne Nerell


SU(u)CH FINUCH Solstrimmans Ztargleam
Ägare: Solstrimmans kennel, KALIX

2 Bhkl, BIS-3 jakt


Solstrimmans Ztarglance

Ägare: Solstrimmans kennel & Anna-Sara Pihlberg, KALIX

CK, 3 Btkl

 


 

Vilken helg för Ackebarnen

Harstad NKK 070422
Domare: Nils Molin


SU(u)CH FINUCH Solstrimmans Ztargleam
Ägare: Solstrimmans kennel, KALIX

2 Bhkl, R-CACIB


Solstrimmans Ztarglance

Ägare: Solstrimmans kennel & Anna-Sara Pihlberg, KALIX

CERT, BIR, CACIB, BIG 1

 

Harstad NRK 070421
Domare: Anne Liland, Norge


SU(u)CH FINUCH Solstrimmans Ztargleam
Ägare: Solstrimmans kennel, KALIX

CERT, BIR, BIS


Solstrimmans Ztarglance

Ägare: Solstrimmans kennel & Anna-Sara Pihlberg, KALIX

CK, 3 Btkl

 


 

Vasa FKK 070415
Domare: Gerald Hickey, England


Solstrimmans Ztarglance

Ägare: Solstrimmans kennel & Anna-Sara Pihlberg, KALIX

CERT, CACIB, BIM

 


 

Piteå SSRK 070303
Domare: Jan Roger Sauge, Norge


Vi HURRAR för ACKES barn


SU(u)CH FINUCH Solstrimmans Ztargleam

Ägare: Solstrimmans kennel, KALIX

BIR, BIS


Solstrimmans Ztarglance

Ägare: Solstrimmans kennel & Anna-Sara Pihlberg, KALIX

CERT, 2 Btkl

 


 

Ö-vik SSRK 070224
Domare: Annika Hjälm


Seamountain´s Inviting Inverleven

4 Special Yearing

 
 

Tidigare Grattis

År 2002 År 2003 År 2004 År 2005 År 2006