Uppdaterad 090219

 

Här vill vi gratulera våra valpköpare till deras fina resultat med sina hundar

 

År 2008

 

GRATTIS till officiella debuten för BRUNOS BARN

Hammarö SSRK 081130
Domare: Kari Graanas Hansen, Norge


Three B´s First Choice

Ägare: Three B´s kennel
1:3 juniorklass med HP

Three B´s First Princess
Ägare: Gunilla Johansson
1 juniorklass

Benny
Three B´s First Choice

Gullan
Three B´s First Princess

 


 

VI SÄGER GRATTIS TILL

Alfons
LPI LPII Seamountain´s Finest Fontenille
Ägare: Ingrid Bergqvist, Ånge

Ånge BHK 081031
Domare: Håkan Olsson

2 pris i lydnadsklass III

 


 

Umeå SSRK 081123
Domare:Arja Koskelo, Finland

SVCH
Seamountain´s Quality Qripps
Samägs med Susanne Gärdlund, Sundsvall
1:1 juniorklass med HP

SVCH
Seamountain´s Order Of St Benedict
Ägare: Jeanette Nyström, Njurunda
1:1 unghundsklass med CK, 2 Bhkl

SVCH LPI LPII
Seamountain´s Marvelous Mimmi
Ägare: Ingela Grahn, Åsele
1 öppenklass

Karlsson
SVCH Seamountain´s Order Of St Benedict

 

VI GRATULERAR BRUNOS DOTTER

Uppsala GRK 081123
Domare: Bengt Källman

River Race Macopine
Ägare: Gunilla Paijkull, Tyresö

4 puppy II (av 23 st)

 


 

Wången SSRK 081115
Domare: Lisbeth Bech, Danmark

SVCH
Seamountain´s Quality Qripps
Samägs med Susanne Gärdlund, Sundsvall
1:2 junkl

SVCH
Seamountain´s Order Of St Benedict
Ägare: Jeanette Nyström, Njurunda
1:1 ukl

Seamountain´s Real Raasted
Samägs med Christina Ohlsson, Sundsvall
2 junkl

Wången SSRK 081116
Domare:
Connie Svane Petersen, Danmark

SVCH
Seamountain´s Quality Qripps
Samägs med Susanne Gärdlund, Sundsvall
1:1 junkl

SVCH
Seamountain´s Order Of St Benedict
Ägare: Jeanette Nyström, Njurunda
1:1 ukl med CK, 5 Bhkl

Seamountain´s Real Raasted
Samägs med Christina Ohlsson, Sundsvall
1:4 junkl

 


 

Sundsvall 081112
Domare: Hans Eriksson

Karlsson
SVCH
Seamountain´s Order Of St Benedict

Ägare: Jeanette Nyström, Njurunda

1 Öppenklass - Viltspår - SVCH

 


 

Sundsvall 081102
Domare:
Solveig Eriksson

Center
SVCH
Seamountain´s Quality Qripps
Samägs med Susanne Gärdlund, Sundsvall

1 Öppenklass HP - Viltspår - SVCH

 


 

GRATTIS till BRUNOS SON

Mjölby SSRK 081026
Domare: Tord Lundborg, Sverige


Three B´s First Choice

Ägare: Three B´s kennel
HP, BIR och BIS 4-valp II

 


 

Sundsvall 081025
Domare: Bengt Olsson

Center
Seamountain´s Quality Qripps
Samägs med Susanne Gärdlund, Sundsvall

1 Öppenklass - Viltspår

 


 

Sundsvall 081014
Domare: Bengt Olsson

Center
Seamountain´s Quality Qripps
Samägs med Susanne Gärdlund, Sundsvall

1 Öppenklass - Viltspår

 


 

Sundsvall 081013
Domare: Bengt Olsson

Center
Seamountain´s Quality Qripps
Samägs med Susanne Gärdlund, Sundsvall

Godkänd anlagsklass - Viltspår

 


 

Sundsvall SKK 081012
Domare:
Patric Ragnarsson, Sverige

Seamountain´s Order Of St Benedict
Ägare: Jeanette Nyström, Njurunda
1:1 ukl m.CK, 2 Bhkl, R-CACIB

Seamountain´s Real Raasted
Samägs med Christina Ohlsson, Sundsvall
1:4 juniorklass

Karlsson
Seamountain´s Order Of St Benedict

 


 

VILKEN HELG  - ETT STORT GRATTIS TILL INGELA med MIMMI
 

Sundsvall 081004
Domare: Anders Källström

SVCH LPI Seamountain´s Marvelous Mimmi
Ägare: Ingela Grahn, Åsele

1 öppenklass - Viltspår - SVCH

Åsele 081005
Domare: Owe Burström

SVCH LPI LPII Seamountain´s Marvelous Mimmi
Ägare: Ingela Grahn, Åsele

1 pris lydnadsklass II - LPII

 


 

Sundsvall 080927
Domare: Anders Källström

SVCH
Seamountain´s Keenness Kurre
Ägare: Susanne Gärdlund, Sundsvall

1 öppenklass - Viltspår - SVCH

 


 

GRATTIS till BRUNOS barn

Borgvik SBK 080920
Domare: Gunilla Karlström, Sverige


Three B´s First Choice

Ägare: Three B´s kennel
HP, BIR och BIG-2-valp

Three B´s First Adventure
Ägare: Jill Österlund
2 puppy II HP

Three B´s First Princess
Ägare: Gunilla Johansson
HP, BIM-valp

 


 

Vi säger GRATTIS till BRUNOS barn i

Karlstad GRK 080913
Domare: Astrid Darling, Sverige

Three B’s First Challenge
Ägare: Maria och Ulf Laurentz
HP, 1 Bhkl, BIS-valp

Three B´s First Choice
Ägare: Three B´s kennel
HP, 2 Bhkl-valp

Three B´s First Step
Ägare: Yvonne och Per Tongring
HP, 3 Bhkl-valp

Three B´s First Pride
Ägare: Tanja Holmberg
HP, 4 Bhkl-valp

Three B´s First Adventure
Ägare: Jill Österlund
HP, 5 Bhkl-valp

 

Three B´s First Princess
Ägare: Gunilla Johansson
HP, 2 Btkl-valp

Three B´s First Joy
Ägare: Tobias Eriksson och Linda Ljungberg
Hp, 3 Btkl-valp

Three B´s First Lady
Ägare: Elisabeth Pettersson
HP, 4 Btkl-valp

Three B´s First Happiness
Ägare: Lars-Henrik Larsson och Pernilla Johansson
Hp, 6 Btkl-valp

 


 

Åsele 080912

LPI Seamountain´s Marvelous Mimmi
Ägare: Ingela Grahn, Åsele

1 öppenklass - Viltspår

 


 

Ö-vik GRK 080906
Domare: Lotta Lindeberg, Sverige

Seamountain´s Quality Qripps
Samägs med Susanne Gärdlund, Sundsvall
1 Puppy II med HP, 3 Bhkl-valp

Seamountain´s Real Raasted
Samägs med Christina Ohlsson, Sundsvall
2 Puppy II

Seamountain´s Order Of St Ingrid
Ägare: Christina Ohlsson, Sundsvall
2 Special Yearling

 

VI VILL OCKSÅ GRATTA
ACKES SON

Queenbee Zephyr
4 Maiden

Högbo SKK 080907
Domare: Angel Garach Domech, Spanien

Seamountain´s Quality Qripps
Samägs med Susanne Gärdlund, Sundsvall
HP, 2 Bhkl-valp

Seamountain´s Real Raasted
Samägs med Christina Ohlsson, Sundsvall
2 Puppy II

Seamountain´s Order Of St Ingrid
Ägare: Christina Ohlsson, Sundsvall
1:4 unghundsklass med HP

 


 

GRATTIS till BRUNOS barn i

Uddevalla SSRK 080831
Domare: Jan-Erik Ek, Sverige

Three B´s First Adventure
Ägare: Jill Österlund
3 Puppy II

Three B´s First Choice
Ägare: Three B´s kennel
1 Puppy II med HP, BIM-valp

Three B´s First Princess
Ägare: Gunilla Johansson
3 Puppy II

Three B´s First Lady
Ägare: Elisabeth Pettersson
4 Puppy II

Sundsvall 080901
Domare: Bengt Olsson

Karlsson
Seamountain´s
Order of St Benedict
Ägare: Jeanette Nyström, Njurunda

1 öppenklass - Viltspår

 


 

Ö-vik GRK 080830
Domare: Kristina Wikner, Sverige

Seamountain´s Quality Qripps
Samägs med Susanne Gärdlund, Sundsvall
1 Puppy II med HP, 3 Bhkl-valp

Seamountain´s Real Raasted
Samägs med Christina Ohlsson, Sundsvall
1 Puppy II med HP, 2 Btkl-valp

Seamountain´s Order Of St Ingrid
Ägare: Christina Ohlsson, Sundsvall
2 Special Yearling

GRATTIS till BRUNOS dotter i

Lillerud SBK 080830
Domare: Gunilla Karlström, Sverige

Three B´s First Princess
Ägare: Gunilla Johansson
1 Puppy II med HP, BIR-valp

 


 

Åsele 080830

LPI Seamountain´s Marvelous Mimmi
Ägare: Ingela Grahn, Åsele

1 öppenklass - Viltspår

 


 

Sundsvall 080828
Domare: Bengt Olsson

Seamountain´s Keenness Kurre
Ägare: Susanne Gärdlund, Sundsvall

1 öppenklass - Viltspår

 


 

Matfors BHK 080824
Domare:
Carina Wenngren, Sverige

Eddie
Seamountain´s
Pretty Pax
Ägare: Eva Nilsson, Matfors

1:1 juniorklass med HP

GRATTIS till BRUNOS barn i

Kila 080824
Domare:
Carina Olsson, Sverige

Three B´s First Adventure
Ägare: Jill Österlund
1 Puppy II med HP, BIR & BIS-3 valp

Three B´s First Choice
Ägare: Three B´s kennel
2 Puppy II med HP

Three B´s First Princess
Ägare: Gunilla Johansson
1 Puppy II med HP, BIM-valp

 


 

Sundsvall 080821
Domare: Bengt Olsson

Seamountain´s Keenness Kurre
Ägare: Susanne Gärdlund, Sundsvall

1 öppenklass - Viltspår

 


 

Mimmi
LPI Seamountain´s Marvelous Mimmi
Ägare: Ingela Grahn, Åsele

Åsele 080816

Godkänd anlagsklass - Viltspår

 


 

GRATTIS TILL BRUNOS SON PÅ

Goldenspecialen GRK 080810
Domare:
Ingela van Reis


Three B´s First Choice
Ägare: Three B´s kennel
1 Puppy II m.HP

 


 

GRATTIS TILL

Mimmi
LPI Seamountain´s
Marvelous Mimmi
Ägare: Ingela Grahn, Åsele

Vilhelmina BHK 080810
Domare: Cecilia Lundgren

Lydnadsklass II - 178 poäng - 1 pris

 


 

Sundsvall GRK 080802
Domare: Ulla Hägglund

Seamountain´s Quality Qripps
Samägs med Susanne Gärdlund, Sundsvall
3 Puppy II

Seamountain´s Real Raasted
Samägs med Christina Ohlsson, Sundsvall
4 Puppy II

Seamountain´s Real Roslager
Ägare: Sara Holmgren, Sollefteå
5 Puppy II

Seamountain´s Delightful David
Ägare: Ann-Kristin & Åke Sjöberg, Timrå
5 Maiden

LPI LPII
Seamountain´s Finest Fontenille
Ägare: Ingrid Bergqvist, Ånge
Oplacerad Maiden

Seamountain´s Keenness Kalle
Ägare: Ann-Kristin & Åke Sjöberg, Timrå
4 Maiden

SU(u)CH SVCH
Seamountain´s Exciting Eric
Ägare: Anders Källström, Ljungaverk
2 Open med HP, 5 Bhkl

Seamountain´s Order Of St Ingrid
Ägare: Christina Ohlsson, Sundsvall
2 Special Yearling

SVCH
Seamountain´s Delightful Donna
Ägare: Maria Påhlsson, Härnösand
3 Mid Limit med HP, 5 Btkl

Iza
Seamountain´s Order Of St Ingrid

Donna
SVCH Seamountain´s Delightful Donna

Tindra
Seamountain´s Real Roslager

Cesar
 
Seamountain´s Delightful David

Alfons
LPI LPII Seamountain´s Finest Fontenille

Kalle
 
Seamountain´s Keenness Kalle

Emil
 
SU(u)CH SVCH Seamountain´s Exciting Eric

 


 

VI SÄGER GRATTIS TILL

Mimmi
LPI Seamountain´s
Marvelous Mimmi
Ägare: Ingela Grahn, Åsele

Åsele BHK 080718
Domare: Cecilia Lundgren

Lydnadsklass II - 184,5 poäng - 1 pris och en 1:a placering i klassen

 


 

Alfta SKK 080712
Domare: Jan Herngren

Seamountain´s Real Raasted
Samägs med Christina Ohlsson, Sundsvall
BIR - valp

Seamountain´s Quality Qripps
Samägs med Susanne Gärdlund, Sundsvall
BIM - valp

Seamountain´s Delightful David
Ägare: Ann-Kristin & Åke Sjöberg, Timrå
1 öppenklass

Seamountain´s Order Of St Ingrid
Ägare: Christina Ohlsson, Sundsvall
1:3 unghundsklass

Cesar
Seamountain´s Delightful David

Iza
Seamountain´s Order Of St Ingrid

 


 

Rottneros SSRK 080628
Domare: Bruno Facq, Frankrike

Seamountain´s Quality Qripps
Samägs med Susanne Gärdlund, Sundsvall
BIM-valpklass I

Seamountain´s Order Of St Benedict
Ägare: Jeanette Nyström, Njurunda
1:3 ukl med HP


SAMT BRUNOS BARN:


Three B´s First Choice
Ägare: Three B´s kennel
HP, 2 Bhkl-valp I


Three B´s First Princess

Ägare: Gunilla Johansson
3 valpklass I

Oslo NKK 080629
Domare: Kjell Svensson, Sverige

Karlsson
Seamountain´s Order Of St Benedict
Ägare: Jeanette Nyström, Njurunda
1:1 ukl med CK

SVCH
Seamountain´s Finest Fargues
Samägs med Jeanette Nyström, Njurunda
1:5 ökl med CK


GRATTIS TILL

BRUNOS SON:

Kephles Most Likely
Ägare: Shibbinas kennel, Norge
1:3 juniorklass m.HP

 

BRUNOS BARN I:

Rottneros GRK 080629
Domare: Willy Rosenqvist

Three B´s First Choice
Ägare: Three B´s kennel
HP, 2 Bhkl-valp

Three B´s First Adventure
Ägare: Jill Österlund
HP, 3 Bhkl-valp

Three B´s First Lady
Ägare: Elisabeth Pettersson
HP, 4 Btkl-valp

Three B´s First Princess
Ägare: Gunilla Johansson
3 m.HP-valpklass I

 


 

Vännäs SKK 080615
Domare: Hans Almgren

Karlsson
Seamountain´s Order of St Benedict
Ägare: Jeanette Nyström, Njurunda

1:2 unghundsklass med CK

 


 

VI GRATULERAR BRUNOS BARN TILL DERAS UTSTÄLLNINGSDEBUT
 

Karlstad SBK 080614
Domare: Roland Fors


Three B´s First Choice
Ägare: Three B´s kennel
BIR och BIS-5 valp

Three B´s First Adventure
Ägare: Jill Österlund
2 valp


Three B´s First Princess
Ägare: Gunilla Johansson
BIM valp

 


 

Ö-vik SSRK 080608
Domare: Åke SJöström, Sverige

Seamountain´s Order of St Antonius
Ägare: Claes Tallsten, Nordingrå
1:2 unghundsklass

 


 

VI GRATULERAR BRUNOS SON
Kephles Must Be Magic
Ägare: Kephles kennel, Norge
 

Trondheim NRK 080608
Domare: Irene Krogstad, Norge

1:1 juniorklass m.CK, 3 Bhkl

Trondheim NKK 080607
Domare: Marit Sunde, Norge

1:2 juniorklass

 


 

Vi GRATULERAR BRUNOS SON
Kephles Most Likely
Ägare: Shibbinas kennel, Norge
 


Rogaland NRK 080601
Domare: Turid Stamnes, Norge

1:2 juniorklass m.CK

 


 

STORT GRATTIS TILL

Mimmi
LPI Seamountain´s
Marvelous Mimmi
Ägare: Ingela Grahn, Åsele

Storuman BHK 080525
Domare:

Godkänd apellklass spår - 201 poäng

Lydnadsklass II - 126 poäng

 


 

Tintin BIR

BIR och BIM Östersund SSRK 080525
Domare: Marianne Holm-Hansen, Danmark

SVCH Seamountain´s Finest Fargues och Gildas Baryshnikov
 

Sundsvall SKK 080524
Domare: Elena Ruskovaara, Finland

Seamountain´s Order of St Benedict
Ägare: Jeanette Nyström, Njurunda
1:3 unghundsklass m.HP

Seamountain´s Order of St Antonius
Ägare: Claes Tallsten, Nordingrå
1:4 unghundsklass

Tintin
SVCH
Seamountain´s Finest Fargues
Samägs med: Jeanette Nyström, Njurunda
1:2 ökl m.CK, 2 Btkl

Östersund SSRK 080525
Domare: Marianne Holm-Hansen, Danmark

Seamountain´s Quality Qripps
Samägs med Susanne Gärdlund, Sundsvall
HP, 1 Bhkl, BIM-valp I

Seamountain´s Real Ringwood
Ägare: Ulla Sjölund, Sundsvall
3 valpklass I

Seamountain´s Quality Quitten
Ägare: Lisa Fritzon, Sundsvall
3 valpklass I

Karlsson
Seamountain´s Order of St Benedict
Ägare: Jeanette Nyström, Njurunda
1:2 unghundsklass m.HP

Penny
Seamountain´s Pretty Penny
Ägare: Petra Lundqvist, Östersund
1:1 juniorklass m.HP

Tintin
SVCH
Seamountain´s Finest Fargues
Samägs med: Jeanette Nyström, Njurunda
1:1 ökl m.CK, 1 Btkl m.CERT, BIR, BIG-2

 


 

STORT GRATTIS TILL

Alfons
LPI LPII Seamountain´s Finest Fontenille
Ägare: Ingrid Bergqvist, Ånge

Östersund BHK 080517
Domare:

Lägre klass spår
522,25 poäng
- uppflyttas till högre klass
och även klassvinnare

 


 

ETT STORT GRATTIS TILL BRUNOS SON

 

Max 
Kristiansand NRK 080504

Domare: Keith Young, England

Kephles Must Be Magic
Ägare: Kephles kennel, Norge

1:1 juniorklass m.CK, BIR junior, BIS 3-junior

Max
Kristiansand NKK 080505

Domare: Marjo Jakkola, Finland

Kephles Must Be Magic
Ägare: Kephles kennel, Norge

1:1 juniorklass m.CK

 


 

VI GRATULERAR BRUNOS SON

 

NRK/Fosen 080426
Domare: Hannele Jokisilta, Finland

Kephles Must Be Magic
Ägare: Kephles kennel, Norge

1:3 juniorklass m.HP

NRK/Nord-Trøndelag 080427
Domare: Henric Fryckstrand, Sverige

Kephles Must Be Magic
Ägare: Kephles kennel, Norge

1:3 juniorklass

 


 

VI GRATULERAR ACKES SON

 

Harstad NKK 080419
Domare: Bo Skalin, Sweden


NORDUCH NUCH
FINUCH SU(u)CH
Solstrimmans Ztargleam
Ägare: Solstrimmans kennel

1 Bhkl, CERT, CACIB, BIM - Championat och NORDUCH

 


 

VI GRATULERAR
LPI LPII Seamountain´s Finest Fontenille
Ägare: Ingrid Bergqvist, Ånge
till den utökade titeln.

Östersund BHK 080315
Domare: Pecka Olander

Lydnadsklass II
177,0 - klassvinnare


Matfors BHK 080224
Domare: Ann Nygård

Lydnadsklass II
178,5 p - klassvinnare


Östersund BHK 071111
Domare: Åsa Häggström

Lydnadsklass II
176,5 p - klassvinnare


Alfons fick även ett förstapris med HP
på den inofficiella utställningen i Timrå 080224

 


 

Sundsvall SSRK 080308
Domare: Fredrik Norgren

Seamountain´s Order Of St Antonius
Ägare: Claes Tallsten, Nordingrå
1:1 juniorklass

Seamountain´s Graceful George
Ägare: Anne Thorvaldsson, Ljungaverk
1:5 ökl

SU(u)CH SVCH
Seamountain´s Exciting Eric
Ägare: Anders Källström, Ljungaverk
2 Chkl m.CK, 2 Bhkl

Seamountain´s Lovely Lina
Ägare: Anki Stiernström, Matfors
1:3 ökl

SU(u)CH SVCH Seamountain´s Exciting Eric

 

 

 

 

 

 

 

SU(u)CH SVCH
Seamountain´s Exciting Eric

 


 

Ö-vik GRK 080203
Domare: Willy Rosenqvist

Seamountain´s Order Of St Antonius
Ägare: Claes Tallsten, Nordingrå
1 Junior II m.HP

Seamountain´s Marvelous Mimmi
Ägare: Ingela Grahn, Åsele
1 Maiden m.HP

 


 

VI GRATULERAR BRUNOS SÖNER
till framgångarna
 

NRK avd. Vestfold 080302
Domare: Connie Svane Petersen

Kephles Most Likely
Ägare: Shibbinas kennel, Norge

HP, 1 Bhkl, BIM - valp

 


 

Valpeshow Vinstra 080113
Domare: Eivor Hofmandselv

Max
Kephles Must Be Magic
Ägare: Kephles kennel, Norge

HP, 1 Bhkl, BIR - valp

 
 

Tidigare Grattis

  År 2005 År 2006 År 2007  
  År 2002 År 2003 År 2004