Uppdaterad 130220

 

Här vill vi gratulera våra valpköpare samt ägarna till avkommor efter våra hanar
till deras fina resultat med sina hundar

 

År 2012

 

Hudiksvall SKK inoff 121201
Domare: Matilda Sandberg

Seamountain´s Xclusive Xander
Ägare: Wivianne Asplund, Sundsvall
1 puppy II HP, 1 Bhkl, BIR, BIG 1, BIS 4-puppy II

Seamountain´s Xclusive Xoe
Ägare: Anki Råbom, Hassela
1 puppy II HP, 1 Btkl, BIM-puppy II

 

Seamountain´s Valuble Vera
Ägare: Christina Ohlsson, Sundsvall
1 unghundsklass HP, 1 Btkl, BIR, BIG 3

Seamountain´s Tasteful Tuna
Ägare: Anki Råbom, Hassela
1 öppenklass HP, 2 Btkl

 


 

Frösön SSRK 121124
Domare: Martin Johansson

Seamountain´s Xclusive Xander
Ägare: Wivianne Asplund, Sundsvall
1 puppy II HP, 1 Bhkl, BIM-valp II

Seamountain´s Xclusive Xoe
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
1 puppy II HP, 1 Btkl, BIR-valp II

 

Seamountain´s Valuble Vera
Ägare: Christina Ohlsson, Sundsvall
VG 3 unghundsklass

Frösön SSRK 121125
Domare: Hans Rosenberg

Seamountain´s Xclusive Xander
Ägare: Wivianne Asplund, Sundsvall
1 puppy II HP, 1 Bhkl, BIR, BIS 3-valp II

Seamountain´s Xclusive Xoe
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
3 puppy II

 

 


 

Jyväskylä 121110
Domare:
Zlatko Jojkic, Serbia

Seamountain´s Valuble Vanessa
Ägare: Minna Toivanen, Finland
Exc 4 unghundsklass

 


 

SKK J/H inoff 121103
Domare:
Elizabeth Asbölmo Amundsen


Seamountain´s Xclusive Xanthos
Ägare: Josefin Arvidsson, Mörsil
1 puppy II HP, 1 Bhkl, BIR, BIG1 - valp

 


 

Kramfors BHK 121027
Domare: Jessica Björling-Brännlund

Seamountain´s Xclusive Xander
Ägare: Wivianne Asplund, Sundsvall
1 puppy II HP, 2 Bhkl - valp

 

Seamountain´s Valuble Vera
Ägare: Christina Ohlsson, Sundsvall
1 juniorklass HP, 1 Btkl, BIR, BIG 1, BIS 3

Seamountain´s Real Raasted
Samägd med: Christina Ohlsson, Sundsvall
1 öppenklass

 


 

Ö-vik SSRK 121020
Domare: Bengt Källman

Seamountain´s Xclusive Xander
Ägare: Wivianne Asplund, Sundsvall
1 puppy II HP, BIM-valp

 

Seamountain´s Valuble Vera
Ägare: Christina Ohlsson, Sundsvall
1 juniorklass HP, 4 Btkl

Seamountain´s Real Raasted
Samägd med: Christina Ohlsson, Sundsvall
2 öppenklass HP

Hyvinkää FRK 121020
Domare: Kati Heiskanen, Finland

Seamountain´s Valuble Vanessa
Ägare: Minna Toivanen, Finland
Exc unghundsklass


Matfors BHK 121020

Mysak´s Early Sunrise
e. SE U(u)CH SE VCH Bernhard Du Bois De La Rayere
Ägare: Anna-Karin Romberg, Sundsvall
2 pris lydnadsklass I

 


 

Sundsvall SKK 121014
Domare:
Julija Aidietiene, Litauen

Seamountain´s Tasteful Taylor
Ägare: Anita Sundin, Vikarbyn
Exc 3 öppenklass

 

Seamountain´s Real Raasted
Samägd med: Christina Ohlsson, Sundsvall
Exc 4 öppenklass

 


 

Farsta GRK 120908
Domare:
Hanar - Kristina Wikner
Tikar - Annika Thunfors


Waterfreak´s Tiptop Tomboy

e. Etoile Exclusive Du Bois De La Rayere
Ägare: Uppfödare & Anneli Karlsson
1 junior II HP and 1 maiden HP, 4 Bhkl


Waterfreak´s
Think Twice
e. Etoile Exclusive Du Bois De La Rayere
Ägare: Anette Wennberg, Norrköping
2 junior II

 


 

Aspås GRK 120901
Domare: Susanne Englund


Seamountain´s Xclusive Xander
Ägare: Wivianne Asplund, Sundsvall
1 puppy I HP, 3 Bhkl-valp

Seamountain´s Xclusive Xoe
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
1 puppy I HP, 2 Btkl-valp

 

Seamountain´s Valuble Vera
Ägare: Christina Ohlsson, Sundsvall
2 junior II

Seamountain´s Wonderful Wish
Samägd med: Jenny Lundén, Sundsvall
2 junior II

Seamountain´s Real Raasted
Samägd med: Christina Ohlsson, Sundsvall
1 maiden HP

Seamountain´s Splendid Sierra
Samägd med: Jenny Lundén, Sundsvall
2 limit HP

 


 

Mäntyharju 120825
Domare:
Leila Kärkäs, Finland

Seamountain´s Valuble Vanessa
Ägare: Minna Toivanen, Finland
Exc 1 juniorklass

Pieksämäki 120826
Domare:
Marjo Jaakola, Finland

Seamountain´s Valuble Vanessa
Ägare: Minna Toivanen, Finland
Exc 3 juniorklass, CK


Matfors BHK 120826
Domare: Solveig Eriksson

Seamontain´s Xclusive Xander
Ägare: Wivianne Asplund, Sundsvall
HP, BIR, BIG 3 - valp

Seamountain´s Valuble Vera
Ägare: Christina Ohlsson, Sundsvall
1 juniorklass

Seamountain´s Real Raasted
Samägd med: Christina Ohlsson, Sundsvall
HP, 1 Btkl, BIR

 


 

Norrköpng SKK 120818
Domare: Liz-Beth Liljeqvist

Waterfreak´s Think Twice
e. Etoile Exclusive Du Bois De La Rayere
Ägare: Anette Wennberg, Norrköping
Exc 2 juniorklass

 


 

Sundsvall GRK Club Show 120804
Domare: Yvonne Larsson

Nipdalens Tella
e. Etoile Exclusive Du Bois De La Rayere
Ägare: Kristina Aronsson, Bollstabruk
4 valpklass I

Seamountain´s Wonderful Wings
Ägare: Jennie Öberg, Njurunda
VG juniorklass

Seamountain´s Wonderful Wings
Ägare: Jennie Öberg, Njurunda
VG öppenklass

Åtvidaberg BHK 120804
Domare: Inge E:son Thoor

Waterfreak´s Tiptop Tomboy
e. Etoile Exclusive Du Bois De La Rayere
Ägare: Uppfödare & Anneli Karlsson
HP, 1 Bhkl, BIR, BIG 3

Waterfreak´s Think Twice
e. Etoile Exclusive Du Bois De La Rayere
Ägare: Anette Wennberg, Norrköping
HP, 2 Btkl

 

 


 

Alfta SKK 120707
Domare: Yvonne Larsson

Gildas French Lover
e. Etoile Exclusive Du Bois De La Rayere
Ägare: Carina Von Knorring, Edsbyn
Exc 3 juniorklass

Seamountain´s Wonderful Wings
Ägare: Jennie Öberg, Njurunda
VG 4 juniorklass

Seamountain´s Splendid Stratus
Ägare: Jennie Öberg, Njurunda
VG 3 öppenklass

 


 

VI GRATULERAR BRUNOS SON

 Säffle BHK 120512


Tree B´s First Choise
Ägare: Marie-Louise Eriksson
1 pris i lydnadsklass I och klassvinst

 


 

VI GRATULERAR BRUNOS SON TILL CHAMPIONATET

Kristiansand NKK 120513
Domare: Anne Liland, Norge


Kephles Most Likely
Ägare: Ellen May Skalstad, Norge
Exc 1 öppenklass, CK, 3 Bästa hane med CERT och Norsk Utställningschampion

 


 

 Jämsä 120505
Domare: Kirsi Nieminen, Finland


Seamountain´s Valuble Vanessa
Ägare: Minna Toivanen, Kennel Goldwater, Finland
Exc 1 juniorklass CK

 


 

Lahti 120429
Domare: Marjo Jaakkola, Finland


Seamountain´s Valuble Vanessa
Ägare: Minna Toivanen, Kennel Goldwater, Finland
Exc 2 juniorklass CK

 


 

Pyhäselkä 120421
Domare: Paavo Mattila, Finland


Seamountain´s Valuble Vanessa
Ägare: Minna Toivanen, Kennel Goldwater, Finland
Exc 1 juniorklass CK, 1 Btkl, CERT, BIR

 


 

Sundsvall SKK 120415
Domare: Sjoerd Jobse

SE VCH Seamountain´s Quality Qripps
Samägd med: Susanne Gärdlund, Sundsvall
VG öppenklass

Seamountain´s Splendid Spirit
Ägare: Fredrick Vallin, Kramfors
Exc öppenklass

Seamountain´s Splendid Stratus
Ägare: Jennie Öberg, Njurunda
Exc öppenklass

SE VCH Seamountain´s Order Of St Maria
Ägare: Jenny Lundén, Sundsvall
Exc öppenklass

Seamountain´s Real Raasted
Samägd med: Christina Ohlsson, Sundsvall
VG öppenklass

Seamountain´s Slendid Sierra
Samägd med: Jenny Lundén, Sundsvall
Exc 3 öppenklass, 4 Btkl

 


 

Ruovesi 120409
Domare: Paavo Mattila, Finland

Seamountain´s Valuble Vanessa
Ägare: Minna Toivanen, Kennel Goldwater, Finland
Exc 4 juniorklass, CK

 


 

Savitaipale 120331
Domare: Elena Ruskovaara, Finland

Seamountain´s Valuble Vanessa
Ägare: Minna Toivanen, Kennel Goldwater, Finland
Exc 2 juniorklass

 


 

Ö-vik GRK 120331
Domare: Malin Danielsson

Seamountain´s Wonderful Wings
Ägare: Jennie Öberg, Njurunda
1 valp II HP, 3 Bhkl valp

Seamountain´s Wonderful Wish
Samägd med: Jenny Lundén, Sundsvall
1 valp II

Seamountain´s Splendid Stratus
Ägare: Jennie Öberg, Njurunda
4 Maiden

SE VCH Seamountain´s Order Of St Maria
Ägare: Jenny Lundén, Sundsvall
1 Mid Limit HP, 1 Btkl, BIS

Seamountain´s Slendid Sierra
Samägd med: Jenny Lundén, Sundsvall
2 Mid Limit HP, 3 Btkl

 


 

Matfors BHK 120226
Domare: Helge Lie, Norge

Seamountain´s Wonderful Wings
Ägare: Jennie Öberg, Njurunda
1 valp I

Seamountain´s Wonderful Weil
Ägare: Ylva Neiström, Stöde
3 valp I

Seamountain´s Wonderful Wish
Samägd med: Jenny Lundén, Sundsvall
1 HP, 1 Btkl, BIR, BIG 1 valp

 

Seamountain´s Valuble Vuitton
Ägare: Tina Westerlund, Kovland
2 juniorklass HP, 4 Bhkl

Seamountain´s Splendid Spirit
Ägare: Fredrick Vallin, Kramfors
1 öppenklass HP, 2 Bhkl

Seamountain´s Splendid Stratus
Ägare: Jennie Öberg, Njurunda
oplac. öppenklass

 

Seamountain´s Valuble Vera
Ägare: Christina Ohlsson, Sundsvall
3 juniorklass HP

 


 

Helsingfors FKK 120212
Domare: Kjell Svensson, Sverige


Seamountain´s Valuble Vanessa
Ägare: Minna Toivanen, Kennel Goldwater, Finland
Exc 1 juniorklass CK, 3 Btkl, CERT

 
 

Tidigare Grattis

År 2010 År 2011
År 2006 År 2007 År 2008 År 2009
År 2002 År 2003 År 2004 År 2005