Uppdaterad 140325

 

Här vill vi gratulera våra valpköpare samt ägarna till avkommor efter våra hanar
till deras fina resultat med sina hundar

 

År 2013

 

SSRK Åre 131123
Domare: Henric Fryckstrand


Seamountain´s Xclusive Xander
Ägare: Wivianne Asplund, Sundsvall
Exc 1 ukl CK


Seamountain´s Wonderful Wings
Ägare: Jennie Öberg, Njurunda
VG ökl


SE VCH
Seamountain´s Joyful Jenny
Ägare: Barbro Nilsson, Härnösand
Exc 1 veteranklass CK
BIS-3 veteran

SSRK Åre 131124
Domare: Siv Sandö, Norge


Seamountain´s Yelding Yosef
Ägare: Elisabeth Jakobsson, Mörsil
1 HP, 1 Bhkl, BIM-valp II


Seamountain´s Xclusive Xander
Ägare: Wivianne Asplund, Sundsvall
Exc 1 ukl


Seamountain´s Wonderful Wings
Ägare: Jennie Öberg, Njurunda
Exc ökl


SE VCH
Seamountain´s Joyful Jenny
Ägare: Barbro Nilsson, Härnösand
Exc 1 veteranklass
BIS veteran

 


 

Kouvola Finland 131110
Domare: Hannele Jokisilta, Finland


Seamountain´s Valuble Vanessa
Ägare: Minna Toivonen, Goldwaters kennel, Finland
Exc 1 öppenklass med CK, 4 Bästa tik

 


 

Ö-vik BHK 131105
Domare:


Seamountain´s Unique Uranos
Ägare: Maja Hägglöf, Husum
1 pris - lydnadsklass II

 


 

Sundsvall 131028
Domare: Bengt Olsson

Seamountain´s Xclusive Xoe
Samägs med: Anki Råbom, Hassela
1 öppenklass - viltspår - SE VCH

 


 

Kramfors BHK inoff 131027
Domare:
Petra Högberg

Seamountain´s Xclusive Xander
Ägare: Wivianne Asplund, Sundsvall
1 ukl HP, 1 Bhkl, BIM

 

Seamountain´s Valuble Vera
Ägare: Christina Ohlsson
1 öppenklass HP, 2 Btkl

Seamountain´s Real Raasted
Ägare: Christina Ohlsson
1 öppenklass HP, 1 Btkl, BIR, BIG-2

 


 

Linköping SBK 131019
Domare:

Seamountain´s Order Of St Maria
Ägare: Jenny Lndén, Linköping
debuterade i Rallylydnad med att få 90/100 poäng.

 


 

Sundsvall SKK Int 131013
Domare: Finn Arild Thorsen, Norge

Seamountain´s Xclusive Xander
Ägare: Wivianne Asplund, Sundsvall
Exc 1 unghundsklass CK

SE U(u)CH SE VCH
Seamountain´s Lovely Louis
Ägare: Anki Råbom, Hassela
Exc 1 veteranklass CK

 

Seamountain´s Xclusive Xoe
Samägs med: Anki Råbom, Hassela
Exc 1 unghundsklass CK

Seamountain´s Tasteful Tuna
Ägare: Anki Råbom, Hassela
Exc öppenklass

SE VCH
Seamountain´s Joyful Jenny
Ägare: Barbro Nilsson, Härnösand
Exc 2 veteranklass CK, 4 Btkl

 


 

Sundsvall 131012
Domare: Bengt Olsson

Seamountain´s Xclusive Xoe
Samägs med: Anki Råbom, Hassela
1 öppenklass - viltspår

 


 

Norrköping 131001
Domare:


Waterfreak´s Think Twice
e. Etoile Exclusive Du Bois De La Rayere
Ägare: Anette Wennberg, Norrköping
1 öppenklass - viltspår - SE VCH

 


 

Hassela 130929
Domare:

Seamountain´s Xclusive Xoe
Samägs med: Anki Råbom, Hassela
1 öppenklass - viltspår

Seamountain´s Tasteful Tuna
Ägare: Anki Råbom, Hassela
GK anlagsklass - viltspår

 


 

Aspås GRK 130907
Domare:
Annika Hjälm

Seamountain´s Yelding Yosef
Ägare: Elisabeth Jakobsson, Mjörsil
1 valp I HP, 1 Bhkl, BIS-valp

 

Seamountain´s Xclusive Xanthos
Ägare: Josefin Arvidsson, Mjörsil
2 junior II HP

SE U(u)CH SE VCH
Seamountain´s Lovely Louis
Ägare: Anki Råbom, Hassela
1 veteran HP, 3 Bhkl

 

Seamountain´s Xclusive Xoe
Samägs med: Anki Råbom, Hassela
1 junior II HP, 3 Btkl

Seamountain´s Tasteful Tuna
Ägare: Anki Råbom, Hassela
1 maiden HP, 5 Btkl

Seamountain´s Valuble Vera
Ägare: Christina Ohlsson
2 maiden HP

SE VCH
Seamountain´s Joyful Jenny
Ägare: Barbro Nilsson, Härnösand
1 veteran HP, 1 Btkl, BIS-2

 


 

Vännäs SSRK 130901
Domare: Filip Johnsson


Seamountain´s Yelding Yacob
Ägare: Jessica Nyström, Mjällom
1 valpklass I, HP, 1 Bhkl, BIM-valp


Seamountain´s Xclusive Xoe
Samägs med: Anki Råbom, Hassela
Exc 3 juniorklass


SE VCH
Seamountain´s Joyful Jenny
Ägare: Barbro Nilsson, Härnösand
Exc 1 Veteran, CK, BIR-veteran

 


 

Svenstavik SKK 130804
Domare: Kari Graanas Hansen, Norge


Seamountain´s Xclusive Xoe
Samägs med: Anki Råbom, Hassela
Exc 1 juniorklass CK

Lilla Retriever Mästerskapet/Östergötland
Naddö 130804
Domare: Nina Johansson


Waterfreak´s Think Twice
e. Etoile Exclusive Du Bois De La Rayere
Ägare: Anette Wennberg, Norrköping
1 pris i Noviceklass (viltklass)
samt provets bästa golden

 


 

Härnösand SSRK 130609
Domare: Moa Persson


Seamountain´s Xclusive Xoe
Samägs med: Anki Råbom, Hassela
Exc 1 juniorklass

 


 

Östersund SSRK 130519
Domare: Patric Ragnarsson


Seamountain´s Xclusive Xoe
Samägs med: Anki Råbom, Hassela
Exc 2 juniorklass


Seamountain´s Tasteful Tuna
Ägare: Anki Råbom, Hassela
Exc öppenklass

 


 

Sundsvall VnKK valp 130406
Domare: Patric Ragnarsson

Seamountain´s Xclusive Xander
Ägare: Wivianne Asplund, Sundsvall
HP, 1 Bhkl, BIR valpklass III

Seamountain´s Xclusive Xoe
Samägs med: Anki Råbom, Hassela
HP, 1 Btkl, BIM valpklass III

 


 

Ö-vik GRK 130323
Domare: Annika Hjälm, Kennel Honey Queen

Seamountain´s Xclusive Xoe
Samägs med: Anki Råbom, Hassela
1 junior I HP, 2 Btkl-valp

Seamountain´s Tasteful Tuna
Ägare: Anki Råbom, Hassela
2 maiden HP

 


 

Finland 130302
Domare: Harry Tast, Finland


Seamountain´s Valuble Vanessa
Ägare: Minna Toivonen, Goldwaters kennel, Finland
Exc 1 unghundsklass med CK

 


 

Piteå GRK 130223
Domare: Ingrid Grundström, Pennygirls


Seamountain´s Valuble Vanessa
Ägare: Minna Toivonen, Goldwaters kennel, Finland
1 limit HP, 1 Btkl, BIS-2

 


 

Sundsvall GRK 130216
Domare: Willy Rosenqvist, Goldenlines

Seamountain´s Xclusive Xander
Ägare: Wivianne Asplund, Sundsvall
1 junior I HP, 3 Bhkl-puppy

Seamountain´s Xclusive Xoe
Samägs med: Anki Råbom, Hassela
1 junior I HP, 1 Btkl, BIS-puppy

Seamountain´s Xclusive Xena
Ägare: Katrin Eriksson, Sundsvall
2 junior I

 

Seamountain´s Valuble Viutton
Ägare: Tina Westerlund, Kovland
4 special yearling

Seamountain´s Wonderful Wings
Ägare: Jennie Öberg, Njurunda
2 special yearling HP, 4 Bhkl

Seamountain´s Wonderful Woody
Ägare: Helena Löfgren, Hudiksvall
3 special yearling

SE U(u)CH SE VCH
Seamountain´s Lovely Louis
Samägs med: Anki Råbom, Hassela
1 open HP, 3 Bhkl

SE U(u)CH SE VCH
Seamountain´s Exciting Eric
Ägare: Anne Thorvaldsson, Ljungaverk
1 special veteran HP, 2 Bhkl

 

Seamountain´s Valuble Vera
Ägare: Christina Ohlsson, Sundsvall
2 special yearling

Seamountain´s Wonderful Wink
Ägare: Nina Modin, Alnö
2 special yearling

Seamountain´s Tasteful Tuna
Ägare: Anki Råbom, Hassela
1 maiden HP, 3 Btkl

Seamountain´s Real Raasted
Ägare: Christina Ohlsson, Sundsvall
3 maiden

 


 

Mjölby SSRK 130210
Domare: Filip Johnsson


Waterfreak´s
Think Twice
e. Etoile Exclusive Du Bois De La Rayere
Ägare: Anette Wennberg, Norrköping
Exc unghundsklass

 


 

Kumla SSRK 130127
Domare:
Mikael Tranholm, Danmark


Waterfreak´s
Think Twice
e. Etoile Exclusive Du Bois De La Rayere
Ägare: Anette Wennberg, Norrköping
Exc unghundsklass

 
 

Tidigare Grattis

År 2010 År 2011 År 2012
År 2006 År 2007 År 2008 År 2009
År 2002 År 2003 År 2004 År 2005