Uppdaterad 170114

 

År 2016

 

Åre SSRK 2016-11-19
Domare:
Valpar - Jan-Erik Ek
Vuxna - Pia Itkonen, Finland

Dewmist Drucilla
1 valpklass II HP, 1 Btkl, BIM-valp

SE U(U)CH SE VCH
Bernhard Du Bois De La Rayere
Exc 4 vetkl

Seamountain's Bright Brilliant
VG ukl

SE VCH
Seamountain's Xclusive Xoe
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc ökl

Åre SSRK 2016-11-20
Domare:
Valpar - Sanna Kavén, Finland
Vuxna - Ragnhild Uhlin

Dewmist Drucilla
2 valpklass II HP, 2 Btkl valp

SE U(U)CH SE VCH
Bernhard Du Bois De La Rayere
Exc 2 vetkl CK

Seamountain's Bright Brilliant
Exc ukl

SE VCH
Seamountain's Xclusive Xoe
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc 2 ökl CK, 2 Btkl R-CERT


 

 

Ö-vik SSRK inoff 2016-10-29
Domare: Aina Lundmark


Just Because Z Mokré Hory
Samägd med: Susanne Karlström, Sorunda
1 valpklass II HP, 1 Bhkl, BIM valp


Dewmist Drucilla
1 valpklass II HP, 1 Btkl, BIR, BIG 1, BIS-4 valp


 

 

Sundsvall SKK 2016-10-15
Domare: Barbara Arndt, Kanada

SE U(U)CH SE VCH
Bernhard Du Bois De La Rayere
Exc 1 vetkl CK, 2 Bhkl, BIR vetaran

Seamountain's Bright Brilliant
Exc 3 ukl

 

2 BÄSTA UPPFÖDARGRUPP m.HP
med 4 hundar ur 3 kombinationer


 

 

Jämtland GRK 2016-08-28
Domare: Ulla Hägglund

Dewmist Drucilla
1 puppy I HP, 1 Btkl, BIS-valp

Seamountain's Dear Doris
Samägd med: Lisa Franke, Sundsvall
1 puppy II HP, 3 Btkl valp

SE U(U)CH SE VCH
Bernhard Du Bois De La Rayere
1 special veteran HP, 1 Bhkl, BIS-2

Seamountain's Cute Clausellina
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
3 junior II HP

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP m.HP
med 4 hundar ur 4 kombinationer där alla fått HP


 

 

Sundsvall GRK 2016-08-20
Domare:
Bengt Källman

Dewmist Drucilla
1 puppy I HP, 2 Btkl valp

Seamountain's Dear Doris
Samägd med: Lisa Franke, Sundsvall
2 puppy II HP, 4 Btkl valp

SE U(U)CH SE VCH
Bernhard Du Bois De La Rayere
1 special veteran HP

Seamountain's Bright Brilliant
1 junior II HP

Seamountain's Cute Clausellina
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
3 junior II

SE VCH
Seamountain's Xclusive Xoe
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
5 mid limit

NO UCH SE U(U)CH
Seamountain's Unique Unice
3 open HP

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP m.HP
med 4 hundar ur 3 kombinationer där alla fått HP

BÄSTA AVELSGRUPP m.HP
NO UCH SE U(U)CH Seamountain's Unique Unice
med 4 hundar ur 2 kombinationer


 

 

Svenstavik SKC 2016-08-07
Domare:
Martin Johansson


Seamountain's Cute Clausellina
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc 2 unghundsklass


 

 

Åre BHK 2016-07-24
Domare: Eva Widstrand


Just Because Z Mokré Hory
Samägd med: Susanne Karlström, Sorunda
1 valpklass I HP, 1 Bhkl, BIR, BIS-3 valp


Dewmist Drucilla
1 valpklass I HP, 1 Btkl, BIR, BIS-4 valp


Seamountain's Cute Clausellina
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
1 juniorklass HP, 1 Btkl, BIR, BIG-2


 

 

Högbo SSRC 2016-07-17
Domare: Hans Rosenberg

SE VCH
Seamountain's Xclusive Xoe
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc 1 öppenklass CK, 2 Btkl R-CERT


 

 

Alfta SKK 2016-07-09
Domare: Vera Hübental, Norge

Seamountain's Cute Clausellina
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc 2 juniorklass CK

SE VCH
Seamountain's Xclusive Xoe
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc 3 öppenklass CK


 

 

Trondheim NKK 2016-07-02
Domare: Ray Scholes, England

SE U(U)CH
Seamountain's Valuble Valentino

Exc 2 championklass CK, 4 Bhkl

Seamountain's Cute Clausellina
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc 3 juniorklass

SE VCH
Seamountain's Xclusive Xoe
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc öppenklass


 

 

Vännäs SKK 2016-06-04
Domare: Patric Ragnarsson

Seamountain's Dear Doris
Samägd med: Lisa Franke, Sundsvall
BIR-valp

Seamountain's Cute Clausellina
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc 1 juniorklass CK, 3 Btkl R-CERT

SE VCH
Seamountain's Xclusive Xoe
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc 2 öppenklass CK

2 BÄSTA UPPFÖDARGRUPP m.HP


 

 

Ö-vik SSRK 2016-06-04
Domare: Harto Stockmari, Finland

Seamountain's Dear Doris
Samägd med Lisa Franke, Sundsvall
2 valp I HP

Seamountain's Bright Brilliant
Exc juniorklass

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP m.HP


 

 

Brunflo SSRK 2016-05-22
Domare:
Riitta Niemelä, Finland

Seamountain's Dear Doris
Samägd med Lisa Franke, Sundsvall
2 valp I

Seamountain's Bright Brilliant
Exc juniorklass

Seamountain's Cute Clausellina
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc 1 junkl CK, 2 Btkl R-CERT

SE VCH
Seamountain's Xclusive Xoe
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc öppenklass

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP m.HP
med 4 hundar ur 4 kombinationer där alla fått CK

BÄSTA AVELSGRUPP m.HP
NO UCH SE U(U)CH Seamountain's Unique Unice
med 4 hundar ur 2 kombinationer


 

 

Gotland SSRK 2016-05-14
Domare: Tord Lundborg

Seamountain's Dear Doris
Samägd med Lisa Franke, Sundsvall
2 valp I

Seamountain's Bright Brilliant
VG juniorklass

Seamountain's Cute Clausellina
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
VG juniorklass

SE VCH
Seamountain's Xclusive Xoe
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc öppenklass

Gotland SSRK 2016-05-15
Domare:
Jana Janek, Finland

Seamountain's Dear Doris
Samägd med Lisa Franke, Sundsvall
BIR, BIS-4 valp

Seamountain's Bright Brilliant
Exc 2 juniorklass

Seamountain's Cute Clausellina
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc juniorklass

SE VCH
Seamountain's Xclusive Xoe
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc 2 öppenklass


 

 

Sundsvall BHK 2016-05-07
Domare: Annika Jonsson

Seamountain's Dear Doris
Samägd med Lisa Franke, Sundsvall
1 valpklass I HP, 1 Btkl, BIM


 

 

Sundsvall SKK 2016-04-09
Domare: Börge Espeland, Norge

SE U(U)CH
Seamountain's Valuble Valentino

Exc 1 championklass

Seamountain's Cute Clausellina
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
Exc 3 juniorklass

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP m.HP
med 4 hundar ur 4 kombinationer


 

 

Örnsköldsvik GRK 2016-03-12
Domare: Annika Andersson

Seamountain's Cute Clausellina
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
1 junior I, HP, 2 Btkl valp

SE U(U)CH
Seamountain's Valuble Valentino

1 open, HP, 2 Bhkl

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP m.HP
med 4 hundar ur 4 kombinationer

 


 

Sundsvall SKK 2016-01-02
Domare:
Rasen: Margareta Carlsson
Final Uppfödarklass: Margareta Carlsson
Final Valpklass III: Gina Ekström-Persson

Seamountain's Cute Clausellina
Samägd med: Anki Råbom, Hassela
1 valpklass II, HP, BIR-valp

Seamountain's Bright Brilliant
1 valpklass III, HP, BIR, BIS-4 valp

 

BIS UPPFÖDARGRUPP
med 4 valpar ur 2 kombinationer

Seamountain's Bright Beryl
Seamountain's Bright Brilliant
Seamountain's Cute Chinotto
Seamountain's Cute Clausellina

 
 
Tidigare resultat:
  Resultat 2014 Resultat 2015
Resultat 2011 Resultat 2012 Resultat 2013
Resultat 2008 Resultat 2009 Resultat 2010
Resultat 2005 Resultat 2006 Resultat 2007
Resultat 2002 Resultat 2003 Resultat 2004
Resultat hanar 2001

Resultat tikar 2001

Resultat hanar 2000

Resultat tikar 2000